
Resepti lisättiin suosikeihin
Näytä suosikitResepti poistettiin suosikeista
Näytä suosikitHups jotain meni vikaan. Yritä uudelleen.

Teemu Laurell
Reseptin on kehittänyt Lidlin tähtikokki Teemu Laurell, joka tupsahti suomalaisten tv-ruutuihin vuonna 2012 Top Chef -ohjelmassa. Voitettuaan kisan Teemu on jatkanut upeaa uraa ruoan parissa: hän ilahduttaa katsojia useissa kokkiohjelmissa ja on helsinkiläisen ravintola Shelterin osakas ja keittiömestari. Osakkaana hän on myös heinäkuussa 2021 avautuvassa Holy Døner -ravintolassa. Teemu haluaa tehdä suoraviivaisia ja yksinkertaisia reseptejä, jotka helpottavat ihmisten arkikokkaamista.
Ainesosat
Lisäksi
4 kpl kpl | pitaleipää
pitaleipä (Lidlin paistopisteestä) | ||
0,25 - 0,5 kpl kpl | punakaalia punakaali | ||
1 prk prk | hummusta hummus | ||
1 prk prk | tsatsikia
tsatsiki (esim. Milbona valmista tsatsikia) |
Lisää aineksia valmiiseen ostoslistaan tai luo uusi lista
Luo uusi ostoslistaTeemu Laurellin kanakebab
Tykkäsit tästä reseptistä
Tykkäys poistettu
Tapahtui virhe. Yritä uudelleen.
Valmistus
- Lämmitä uuni 160 asteeseen.
- Aloita kebabmassan valmistaminen hienontamalla sipuli. Tämän jälkeen hienonna korianteri sekä lehtipersilja.
- Laita kanan jauheliha kulhoon ja sekoita. Jos sinulla on käytettävissä yleiskone, niin se helpottaa sekoittamista ja saat lopputuloksesta kiinteämpää.
- Lisää joukkoon leikattu sipuli, yrtit sekä kanelijauhe, paprikajauhe, chilijauhe, juustokumina, suola ja oliiviöljy. Rouhi vielä joukkoon mustapippuria myllystä.
- Aloita sekoittamaan kebabmassaa niin, että saat kaikki aineet tasaisesti sekaisin ja mausteet ovat hyvin sekoittuneet joukkoon.
- Muotoile tämän jälkeen massasta neljä samankokoista pitkähköä pötköä.
- Voit halutessasi grillata tai paistaa kebabin pannulla, jotta saat siihen kauniin värin ja makua.
- Jos paistat lihan, niin paista se pannulla oliiviöljyssä kauniin kullanruskeaksi, minkä jälkeen kypsennä loppuun uunissa 160 asteessa noin 8 minuuttia.
- Tarjoile pitaleivän, leikatun punakaalin, hummuksen ja tsatsikin kanssa.