
Resepti lisättiin suosikeihin
Näytä suosikitResepti poistettiin suosikeista
Näytä suosikitHups jotain meni vikaan. Yritä uudelleen.
Ainesosat
Karpalohilloke
400 g g | karpaloita karpalo | ||
pakaste | |||
1 kpl kpl | punasipulia punasipuli | ||
1 palaa pala | inkivääriä inkivääri | ||
n. 3 cm pätkä | |||
3 dl dl | hillosokeria hillosokeri |
Waldorfinsalaatti
3 kpl kpl | selleriä selleri | |
1 kpl kpl | omenaa omena | |
1 dl dl | majoneesia majoneesi | |
1 dl dl | kermaviiliä kermaviili | |
1 dl dl | saksanpähkinöitä saksanpähkinä | |
1 rkl rkl | sinappia sinappi | |
1 rkl rkl | valkoviinietikkaa valkoviinietikka | |
1 ripausta ripaus | suolaa suolaa | |
1 ripausta ripaus | mustapippuria mustapippuria | |
2 tl tl | sokeria sokeri |
Avocado-sinihomejuustoburgeri
600 -800 g g | jauhelihaa jauheliha | ||
naudan jauhelihaa | |||
1 ripausta ripaus | suolaa suolaa | ||
1 ripausta ripaus | mustapippuria mustapippuria | ||
1 lorausta loraus | rapsiöljyä rapsiöljy | ||
1 pkt pkt | sinihomejuustoa sinihomejuusto | ||
Roquefort-sinihomejuustoa | |||
1 kpl kpl | avokadoja avokado | ||
4 kpl kpl | hampurilaissämpylöitä hampurilaissämpylä |
Sämpylöiden voiteluun
sinappia sinappi | ||
ketsuppia ketsuppi |
Meri-Tuulin Avocado-sinihomejuustoburger waldorfinsalaatilla
Tästä reseptistä tykättiin
Tästä reseptistä ei tykätty
Tapahtui virhe. Yritä uudelleen.
0:45
min
(0)
Valmistus
Karpalohilloke
- Tee ensin karpalohilloke. Hienonna punasipuli ja inkivääri. Yhdistä kaikki ainekset kasarissa ja sekoita.
- Lämmitä rauhallisesti kiehuvaksi ja anna sitten porista 5 minuuttia. Nosta liedeltä ja anna jäähtyä.
Waldorfinsalaatti
- Kuori juuriselleri ja leikkaa hammastikun kokoisiksi paloiksi. Suikaloi varsiselleri ja omena. Yhdistä kasvikset yhteen kulhoon.
- Sekoita majoneesi, kermaviili, ryytisinappi ja valkoviinietikka keskenään sekä kääntele vihannesten sekaan. Sekoita joukkoon myös suola, pippuri ja sokeri. Sokeri tuo hyvin esiin kasvisten maut.
- Murskaa käsin joukkoon saksanpähkinät. Sekoita salaattia, reippaasti jotta saat kasvisten mehut liikkeelle ja salaatista tulee mehukkaampaa.
Hampurilainen
- Mausta jauheliha suolalla ja pippurilla. Sekoita vain sen verran, että mausteet sekoittuvat jauhelihaan tasaisesti, mutta käsittele jauhelihaa mahdollisimman vähän, jotta pihveistä ei tule sitkeitä.
- Muotoile jauhelihasta pihvejä, tee niistä noin 2 cm leveämpiä sämpylöiden halkaisijaan nähden, koska pihvit kutistuvat grillatessa hieman.
- Viipaloi avokado ja ota esille sämpylät sekä myös muut burgerin täytteet ja mausteet ennen kuin aloitat pihvien grillaamisen.
- Kuumenna grilli. Taputtele jauhelihan pinta rapsiöljyllä ja grillaa kuumassa grillissä molemmin puolin. Paahda myös sämpylät nopeasti grillissä.
- Voitele sämpylöiden pohjat sinapilla ja ketsupilla. Aseta pohjalle romainesalaatin lehti, sen päälle pihvi ja pihvin päälle karpalohilloketta, sinihomejuustoa ja avokadoa. Paina kansi päälle ja tarjoa waldorfinsalaatin kera.
Vinkki: Jos pihvejä muotoillessa jauheliha tarttuu sormiin, kasta käsiä aina välillä kylmällä vedellä ja jatka muotoilemista.