
Resepti lisättiin suosikeihin
Näytä suosikitResepti poistettiin suosikeista
Näytä suosikitHups jotain meni vikaan. Yritä uudelleen.

Meri-Tuuli Väntsi
Reseptin luonut Lidlin tähtikokki ja ruokastailaaja Meri-Tuuli Väntsi on tuttu kasvo monista tv:n ruokaohjelmista. Meri-Tuulin teesit ruoanlaitossa ovat: ruoan pitää olla herkullista, eikä raaka-aineiden laadusta tingitä. Ruoassa tärkeintä on hyvä olo. Lähde Meri-Tuulin matkaan kokeilemaan helppoja mutta yllätyksellisiä reseptejä.
Ainesosat
1 pkt pkt | turskafileitä turskafilee | ||
0,5 prk prk | anjovisfileitä anjovisfilee | ||
2 kynttä kynsi | valkosipulia valkosipuli | ||
1 | sipulia sipuli | ||
2 dl dl | ranskankermaa ranskankerma | ||
oliiviöljyä oliiviöljy | |||
mustapippuria mustapippuri | |||
0,5 | sitruunamehua sitruunamehu | ||
2 | liivatelehteä liivatelehti | ||
1 ruukkua ruukku | ruohosipulia ruohosipuli |
Lisää aineksia valmiiseen ostoslistaan tai luo uusi lista
Luo uusi ostoslistaHelppo ja herkullinen kalapatee
Tykkäsit tästä reseptistä
Tykkäys poistettu
Tapahtui virhe. Yritä uudelleen.
Valmistus
Pateen tulee antaa hyytyä jääkaapissa noin kolme tuntia ennen tarjoilua.
- Kuumenna loraus oliiviöljyä pannussa. Hienonna sipuli, valkosipuli ja leikkaa turskan selkäfileet kuutioiksi.
- Pehmennä sipulit pannulla niitä kuitenkaan ruskistamatta. Kun sipulit ovat pehmeitä, lisää pannuun anjovisfileet sekä turskan selkäfileet. Anna paistua hetken ja lisää lopuksi joukkoon ranskankerma.
- Anna muhentua matalalla lämmöllä minuutin verran. Mausta mustapippurilla ja tarvittaessa ripauksella suolaa. Nosta sivuun jäähtymään.
- Liota liivatelehdet kylmässä vedessä. Kuumenna sitruunamehu kasarissa ja liota vedestä puristellut liivatelehdet sitruunamehun sekaan.
- Soseuta hieman jäähtynyt kalapaistos tehosekoittimessa tasaiseksi massaksi. Lisää liivatemehu soseutuneen kalapateen joukkoon ja sekoita vielä tasaiseksi. Annostele valmis kalapatee lasipurkkeihin ja nosta jääkaappiin hyytymään.
- Anna pateen hyytyä lasipurkeissa jääkaapissa vähintään kolme tuntia.
- Tarjoile osana leikkelelautasta tuoreen leivän, makkaroiden ja juustojen kera.